Jagody goji mogą zastąpić nieopłacalne uprawy owoców miękkich.

Jagody goji mogą zastąpić nieopłacalne uprawy owoców miękkich.

Od pewnego czasu plantatorzy owoców miękkich borykają się z problem nieopłacalności posiadanych przez nich upraw, głównie są to plantatorzy czarnej porzeczki i aronii. W miejsce ich upraw idealnie wpisuje się jagoda goji odmiana JB1.

Jagoda goji (Lycium barbarum), jest sadzonką pochodzącą z Azji. Na chwilę obecną istnieje wiele odmian jagody goji, są odmiany azjatyckie, amerykańskie. Natomiast aby można było mówić o opłacalności uprawy jagody goji, powinniśmy wybrać sadzonkę bułgarską. Sadzonka jest produkowana metodą In-vitro w laboratorium w Sofii. Oprócz standardowych cech (wysoka mrozoodporność – nawet do -35 stopni, dorastanie krzewu do 3 metrów, zdrowych owoców – obecnie owoce jagody goji zostały zakwalifikowane jako superfoods), jest to jedyna sadzonka która owocuje w przewidywalny sposób. Sadzonka daje już od 0,5 kg owoców w pierwszym roku do 4,5 kg owoców w roku 5 od posadzenia. Ilości te zostały oczywiście potwierdzone na licznych plantacjach w Bułgarii, Włoszech i Serbii. Sadzonka została również przetestowana w warunkach Polskich i nas nie zawiodła, posadzona na początku czerwca dała ponad 0,5 kg z jednego krzewu.

W sprzedaży znajdują się dwie sadzonki JB1 (nadaje się do wszystkich rodzajów gleby gdyż posiada doskonałą wytrzymałość na stres biologiczny) oraz JB2 (Istnieje kilka szczególnych wymogów związanych z okresem sadzenia i pierwszymi miesiącami ich wzrostu).

Dodatkową zaletą posiadania plantacji jagody goji, może okazać się miód. Osobiście miałem okazję skosztować miodu uzyskanego z kwiatów jagody goji i muszę powiedzieć, że takiego miodu jeszcze nie jadłem. Oprócz wyjątkowego smaku miodu, posiada on jeszcze jedną zaletę- długo pozostaje w stanie płynnym.

Na jednohektarową plantację powinno posadzić się 2000 szt. krzewów jagody goji. Krzewy należy sadzić w odstępach (rzędy 2 – 2,5m, a pomiędzy krzewami 1,8 – 2m). Sadzonki powinny być prowadzone jak malina, czyli na podporach. Ważne dla przyszłych plantatorów, jagoda goji bardzo dobrze rośnie na glebach o pH do 7 do 8,6. W pierwszych 3 latach warto nawadniać plantację, później krzewy stają się odporne na suszę. Przed założeniem plantacji warto rozłożyć ok. 20 t/ha obornika.

Sadzonka jagody goji JB1 jest sprzedawana na rynku Polskim wraz z gwarancją odkupu owoców w cenie 5€ za 1 kg świeżych owoców, przez firmę Goja FruitPol. Aby bliżej zapoznać się z właściwościami jagody goji, zapraszam Państwa do odwiedzenia strony www.jagodygoji.com.pl znajdziecie tam Państwo dużo ciekawych i przydatnych informacji. Zapraszamy również do polubienia naszej strony na facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *