Europa czy Chiny

Szanowni Państwo,

Dostajemy zapytania o kraj pochodzenia jagód goji użytych do wyrobu naszych produktów.

Wszystkie produkty przez nas sprzedawane, produkowane są w Serbii, również stamtąd pochodzą owoce użyte do produkcji soku, syropu czy chociażby kandyzowanej jagody goji.


kandyzowana_jagoda_goji

Kandyzowana jagoda goji, idealna do:

  • musli,
  • mięs,
  • sałatek
  • jogurtów
  • gdy masz ochotę na coś słodkiego


 

Trzeba wiedzieć że w Chinach masowo uprawia się jagody goji, używając do tego dużych ilości nawozów, aby krzewy obficie owocowały, co ma niekorzystny wpływ na jakość owoców – zawierają duże ilości pestycydów.

Nasi plantatorzy nie muszą martwić się o owocowanie sadzonek. Sadzonki z których zbierane są owoce, zostały wyprodukowane w Bułgarskim laboratorium metodą in-vitro – NIE JEST TO ŻADNE GMO !!! , dzięki temu sadzonki owocują od 3 miesiąca po posadzeniu. Rekordowa ilość zebranych owoców z jednego krzaka przekroczyła 12 kg !! Sadzonki idealnie nadają się na towarowe plantacje. Sprawdziły się również w Polsce. 2 roku od posadzenia sadzonki zaowocowały, dając ponad 1 kg owoców z krzewu.

Kolejną rzeczą, która wyróżnia Serbie, jest duża ilość małych plantacji. Będąc w Serbii miałem okazję zobaczyć największą plantację o powierzchni 2 ha. 95% plantacji nie przekracza 0,5 ha, co daje nam pewność że plantatorzy dbają o krzewy oraz o owoce.

Zapraszamy do naszego sklepu, aby poznać smak prawdziwych jagód goji.

 

Poniżej zdjęcia jednej z wielu serbskich plantacji, jak można zobaczyć na zdjęciach, nie jest to ogromna wielohektarowa plantacja, wręcz przeciwnie, jest to mała plantacja.

 


syrop_z_jagody_goji

 

100% naturalnego syropu z europejskiej jagody goji


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *