Sadzonki Jagody Goji – mówimy jak jest

Jak to tak naprawdę jest: Kolcowój chiński a kolcowój pospolity ?

Częste pytanie od osób chcących posadzić sadzonki. W związku z panującym niedoinformowaniem na naszym rynku, chcemy rozjaśnić sytuację.

 

Bardzo często przeglądając Internet można spotkać informację, że sprzedawane w Polsce  Jagody Goji  nie są  zdrowe. Ludzie opisują wtedy swoje niemiłe doświadczenia po spożyciu „niezdrowych jagód goji”.

Z czego wynikają powyższe opinie

Fakt : występują 2 rodzaje sadzonek jagody goji:

  1. KOLCOWÓJ CHIŃSKI – Lycium chinense (z chiń.: 枸杞 pinyin: gǒuqǐ)
  2. KOLCOWÓJ POSPOLITY (in. szkarłatny) – Lycium barbarum (z chiń.:寧夏枸杞 pinyin: níngxià gǒuqǐ)

Wiele osób pisze że jedyne zdrowe jagody to Lycium chinense, ale czy to jest prawda?

 Prawdą jest to że obie rośliny są do siebie bardzo podobne, ich owoce są niemal identyczne w wyglądzie. W smaku lycium chinense jest słodsze  owszem. Owoce lycium barbarum w smaku przypominają na początku pomidora lub papryczkę a na końcu otrzymujemy „zstrzyk” goryczki. Nie każdemu ona odpowiada, dlatego na naszym rynku nie przyjęły się świeże jagody goji, chociaż osobiście ostatniego lata jadłem ich dużo z własnych krzaczków.  Jagody goji zostawione na krzaku kilka dni dłużej, tak aby były intensywniej czerwone niż na początku, nie posiadają już takiej goryczki.

Co bardzo ważne wszystkie badania jakie robiono na jagodach goji, robiono na Lycium barbarum !

Bardzo trudno jest znaleźć w internecie badania nad lycium chinense.

intensywnie_dojrzałe_jagody_goji_świeże

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest kraj oraz region pochodzenia jagód goji, które kupujemy.

99% sprzedawanych u nas jagód goji pochodzi z Chin, a samo Lycium barbarum – w dużej mierze pochodzi z rejonu, który uprawiany jest na północy (przede wszystkim w Autonomicznym Regionie Ningxia Hui, który jest jednym z najuboższych i najbardziej zanieczyszczonych obszarów Chin, a co za tym idzie stosuje się duże ilości nawozów sztucznych).

Stosowanie dużych ilości nawozów , jest też podyktowane chęcią osiągnięcia większego plonowania krzewu ( ale o plonowaniu będzie kolejny artykuł).

Niestety osobiście kupując suszone jagody goji w zaprzyjaźnionym sklepie ekologicznym, uprzedzono mnie aby nie kupować produktów pewnych firm(nie będę robił antyreklamy), uargumentowali to w bardzo prosty sposób, niektóre firmy w swojej „nieświadomości” mogły zakupić owoce z terenów  mocno zanieczyszczonych. Niestety czasami nawet cena nie odzwierciedla tutaj jakości.

Nie każdy z nas toleruje chińskie nawozy sztuczne, niektóre z nich mogą wywoływać problemy gastryczne.  Ale nie oznacza to że jagody goji Lycium barbarum są trującymi owocami.

Trujące są niedojrzałe – zielone jagody goji, nie powinno się ich wtedy spożywać.

Szanowni Państwo odpowiadając na główną tezę: Jak to tak naprawdę jest: Kolcowój chiński a kolcowój pospolity ? Powiem tak, kupujmy i spożywajmy owoce jagody goji, ale tylko ze sprawdzonych źródeł, dla mnie jest to mój własny ogródek :), lub produkty pochodzenia europejskiego.

Jeżeli ktoś z Państwa zainteresowany jest wysokogatunkowymi sadzonkami jagody goji, które owocują już w 4 miesiącu od posadzenia!!! Zapraszam do kontaktu.


Owoce długowieczności zamknięte w butelce

100% naturalny sok z europejskiej jagody goji

Syrop z jagody goji, kandyzowane jagody goji i to wszystko w jednym miejscu. Wystarczy nacisnąć poniżej


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *