Masz problemy z odpornością? Znamy tego przyczynę!

Jesteśmy słabi, chorujemy, źle się czujemy, narzekamy na zmianę pogody!!!

Dlaczego tak jest, czemu nie możemy jak kiedyś, tak po prostu cieszyć się radością życia. Dlaczego ciągle słyszymy że ktoś choruje na raka albo inną bardzo ciężką do wyleczenia chorobę. Ciągle słyszymy o chorobach cywilizacyjnych. Czemu tak jest ?

Dlaczego  ciągle dajemy się nabrać na treści zawarte w reklamach ?

Dlaczego świadomie dajemy się oszukiwać ?

Czemu nie możemy spokojnie przejść obok kartki z napisem „promocja”, doskonale wiemy że często jest to tylko chwyt marketingowy, a my rzucamy się na towar jak by on miał zniknąć zaraz z powierzchni ziemi.

 

Dlaczego ???

Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dokonywać świadomych wyborów przy zakupie żywności. Powstają lokalne grupy zakupowe, gdzie można zakupić towar bezpośrednio od rolnika lub producenta. Coraz częściej dwa razy oglądamy towar zanim go kupimy. Kupujemy „drożej” a w rezultacie wychodzi zdrowiej i taniej.

Dlaczego jest to tak ważne ?

Zastanówmy się przez chwilę jak to było kiedyś ? Jacy byli ludzie ? Zdrowi ? Uśmiechnięci ? Mieli energię ?

Tak, dokładnie tak było. To co się zmieniło ?

Trwające ponad 11 lat badania w Szwajcarii, pokazały niepokojący spadek zawartości ważnych dla ludzkiego życia witamin i minerałów w glebie. Jest to wynikiem stosowania na masową skalę sztucznych nawozów oraz pestycydów. Owoce kiedyś i dziś nie są te same. Aktualnie owoce i warzywa, które możemy kupić, posiadają zaledwie ułamek tradycyjnie przypisywanej im zawartości. Dlatego tak ważne jest abyśmy spożywali odpowiednią ilość warzyw i owoców w ciągu dnia. Powinniśmy również unikać produktów z puszek, dań gotowych czy mrożonek.

Zanieczyszczenie środowiska oraz stres związany z naszym stylem życia, wyniszcza naszą psychikę oraz zabiera nam siły życiowe. Na skutki takich zachowań nie trzeba czekać długo, ich wynikiem są choroby serca i układu krążenia, miażdżyca, rak, cukrzyca, alergie, problemy ze stawami i kręgosłupem, czy chociażby choroba alzheimera. Wielu z tych schorzeń można by uniknąć lub złagodzić ich przebieg, gdybyśmy odpowiednio się odżywiali. 

W tym momencie na ratunek dla nas przychodzi superżywność.

Superżywność tak często to słyszymy, a czy dokładnie wiemy co to pojęcie oznacza ?

Na to pytanie padła już odpowiedź w artykule SUPERFOOD – CO TO JEST ??

Zapraszamy do lektury 🙂

W internecie możemy znaleźć wiele owoców, na które mówi się superżywność, czy aby na pewno każdy z nich zasługuje na to zaszczytne miano ?

Wiele z owoców typu superfood ma wiele witamin, minerałów. Jednakże tym, co zdaniem ekspertów czyni owoce jagód goji numerem jeden na liście superżywności jest, oprócz wielu składników odżywczych, przede wszystkim kompozycja tych składników.


sok_z_jagody_goji

Owoce długowieczności zamknięte w butelce

100% naturalny sok z europejskiej jagody goji


 

 

Poniższa tabela pokazuje skład jagód goji, oczywiście % mogą różnić się od regionu pochodzenia jagód, jak i innych czynników

 

Białko:   15,60%
Cukier:   42%
  Z czego polisacharydy: 31%
Tłuszcz:   0,45%
Błonnik:   21%
     
Niezbędnne kwasy tłuszczowe w pestkach:
100% oleju w pestek jagody goji zawiera:
  Kwas linolenowy 67,80%
  Kwas alfa-linolenowy 3,40%
  Kwas oleinowy 16,80%
  Kwas oleopalmitynowy 7,30%
  Kwas stearynowy 3,20%
     
19 aminokwasów, w tym wszystkie niezbędne aminokwasy
Witamina C    
 Witaminy z grupy B: B1, B2, B3
Składniki mineralne: wapń, magnez, potas, fosor
Pierwsiastki śladowe: żelazo, miedź, cynk, mangan, chrom, selen, aluminium, arsen, bar, beryl, bor, kadm, german, kobalt, lantan, lit, molibden, nikiel, srebro,
Karotenoidy: włącznie z alfa-karotenem, beta-karotenem, zeaksantyną oraz luteiną
Polifenole: kwas elagowy i inne
Występują jeszcze inne substancje bilogicznie czynne.

Jesteśmy wyposażeni w mechanizm, który nieustannie ma dbać o nasze dobre samopoczucie, oraz zdrowie. Braki w naszej diecie uniemożliwiają mu należyte działanie. Jeżeli wszystko jest dobrze, cieszymy się energią, witalnością oraz radością życia. Dodatkowo nasz organizm  sam potrafi odpierać ataki wirusów, wyłapywać, unieszkodliwiać i wydalać trucizny z naszego organizmu.

Dbajmy o to aby nasz organizm był dobrze odżywiony, oraz miał wszystkie niezbędne mu do dobrego funkcjonowania składniki. Ponieważ w naszym pożywieniu składniki te występują w opłakanych ilościach, musimy sami się zatroszczyć o to co jemy.


kandyzowana_jagoda_goji

Kandyzowana jagoda goji, idealna do:

  • musli,
  • mięs,
  • sałatek
  • jogurtów
  • gdy masz ochotę na coś słodkiego


Nie starajmy się walczyć z występującymi niedoborami  poprzez przyjmowanie sztucznych witamin i minerałów. 

Szacuje się że tylko w USA codziennie aż 75% osób dorosłych sięga po takie witaminy.  

 

Aby zobrazować różnicę wynikającą z brania sztucznych, a naturalnych witamin, przytoczę pewne badanie.

Zgodnie z jego wynikami jagody okazały się sześciokrotnie skuteczniejsze od witaminy C w wychwytywaniu najczęstszego spośród wolnych rodników, czyli nadtlenku. Jednocześnie maliny były czterokrotnie bardziej efektywne od wyizolowanej witaminy E. W przypadku eliminowania drugiego pod względem częstotliwości występowania rodnika, jagody i maliny okazały się wręcz 40-krotnie skuteczniejsze od witaminy E. Wreszcie, połączenie wszystkich objętych badaniem jagód przyniosło 60-krotnie efektywniejsze w neutralizacji trzeciego co do częstotliwości występowania wolnego rodnika od witaminy C i o odpowiednio 35-krotnie wydajniejsze od beta-karotenu.*

 

Naukowcy twierdzą że owoce i warzywa kryją w sobie ok 8000 różnych substancji, które to wspomagają nasz organizm. 

Zamiast uzupełniać niedobory wyizolowanymi suplementami diety, czytajmy na temat superfood, uczmy się jak możemy z nich czerpać pełnymi garściami. 

Kupujmy mądrze, nie patrzmy na napisy promocja, czytajmy etykiety. Zacznijmy od dziennej zalecanej dawki 30 ml soku z jagód goji dostępnego tutaj >>KLIKNIJ<<

Już niedługo Czerwony – czyli co ma w sobie takiego skórka jagód goji

Zapraszamy do zaglądania na naszego bloga.

Jeżeli uznacie że dajemy wartościowe materiały, warto rozważyć udostępnienie ich wśród swoich znajomych. Dzielenie się wiedzą jest fajne 🙂

Michał Matczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *